Fotografia: Užitočné pracovné stretnutie s primátorkou Lurd Josette a primátorom Fatimy Pablom

Milan Majerský:  „Putovanie prežíva rozmach, zaslúži si pozornosť“

Uponáhľaná a informáciami presýtená doba núti človeka z času na čas zastať, vypnúť a zamyslieť sa nad zmyslom a cieľom života. Putovanie na posvätné miesta je na to vhodnou príležitosťou.

Putovanie si okrem odhodlania vydať sa na cestu a rozhodnutia uskutočniť to, vyžaduje aj pevnú vôľu vytrvať až do cieľa.  Tieto vlastnosti charakterizujú aj primátora Levoče, významného pútnického mesta s takmer 770 ročnou tradíciou.

Levoča má najväčší fortifikačný systém (mestské hradby) na Slovensku. Jej pýchou je najvyšší gotický oltár na svete z dielne Majstra Pavla z Levoče v Bazilike sv. Jakuba.  Kráľovské mesto je pútnickým centrom s dvoma bazilikami. Počas hlavnej púte v júli, prichádza na Mariánsku horu každoročne aj 500 000 pútnikov,“ povedal o svojom rodisku jeho primátor Milan Majerský.

Lurdy, Levoča a UNESCO

Veľký turistický potenciál sa v prospech mesta snaží využiť už od nástupu do funkcie primátora. V  januári 2015 navštívila Levoču francúzska delegácia z Lúrd na čele s primátorkou J. Bourdeu. Zástupcovia oboch miest podpísali Deklaráciu o spolupráci, ktorá by mala do Levoče a Prešovského kraja priniesť viac zahraničných turistov. Odvtedy sa uskutočnilo ešte niekoľko stretnutí v Lurdoch i Levoči, kde kompetentní hľadali možnosti užšej spolupráce oboch regiónov.

„Lurdy a Levoča majú veľa spoločného. Bolo by vhodné, ak by sa dokázala východná Európa s južným Francúzskom prepojiť leteckou linkou. Takto by k nám prišli ľudia na dlhšie ako na jeden, dva dni,“ skonštatoval Majerský.

Väčší počet turistov nielen z Francúzska by bol pre Levoču a jej široké okolie prínosom. Pomôcť v tejto veci môže aj fakt, že centrum Levoče je zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Účasť Levoče v exkluzívnej spoločnosti UNESCO je pre nás veľkou poctou. Zároveň z toho pre mesto vyplývajú prísnejšie kritéria v obnove historických pamiatok. Urobíme všetko pre to, aby sme kultúrne dedičstvo zachovali aj pre ďalšie generácie,“ uviedol primátor.

Infraštruktúra a rozvoj regiónu

Častou prekážkou k prilákaniu ďalších turistov je na Slovensku nedostatočne rozvinutá infraštruktúra. Tá podľa Majerského patrí k základnému predpokladu rozvoja regiónu. Pútnický turizmus, podľa neho, prežíva v modernom svete obrovský rozmach, preto si zaslúži náležitú pozornosť a mal by byť jedným z cieľov rozvoja turizmu v kraji i štáte.

„Putovanie prežíva v súčasnosti rozmach. Môžeme badať, že ľudia aj napriek materialistickej dobe hľadajú duchovno a snažia sa takto nájsť aj samých seba,“ dodal Majerský.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *